Zpráva o sportovní, trenérské a výchovné činnosti v roce 2014 | TC Gejzírpark Karlovy Vary

Zpráva o sportovní, trenérské a výchovné činnosti v roce 2014

Zpráva o sportovní, trenérské a výchovné činnosti
 v tenisovém klubu TCG Karlovy Vary v roce 2014
 

Sportovní činnost klubu řídila trenérská rada pod vedením hlavního trenéra a metodika klubu Mikuláše Blašína (tr. II.tř.). Jejími členy byli :

Michal Smažík, tr. I.tř.
Ondřej Zahraj, tr. II.tř. a
Lucie Soumarová, tr. III.tř.
 

Úkolem TR bylo zajistit úspěšný start všech družstev klubu v mistrovských soutěžích a dobréumístění jednotlivých hráčů klubu v soutěžích jednotlivců. Příprava hráčů v zimě bylanásledující. Třináct členů SpS trénovalo v hale dvakrát týdně (délka TJ 1,5 hod.) a čtyři SpS-baby 1 x týdně  (TJ 1 hod.). Ostatních 12 hráčů a hráček TCG 1 x týdně (TJ =1 hod.).V letníčásti sezóny se počet hráčů SpS zvýšil na 14 a SpS-baby na 10. Počet trénovaných hráčů TCG (nezařazených do SpS) bylo 12.  Celkový počet trénovaných  a registrovaných hráčů z řad mládeže se zvýšil z 25 v zimě na 26 v létě. Celkově, tedy včetně neregistrovaných dětí se klub staral v zimě o 29 hráčů, vlétě o 36. Všichni hráči SpS trénovali dvakrát týdně přitrvání  tr. jednotky 1,5 hod.Počet tréninkových  jednotek u hráčů TCG nezařazených do SpS byl 2x týdně 1 hod. Počet hráčů na dvorci 2-3. Trénink hráčů, SpS i TCG zajišťovali  O.Zahraj a M.Smažík.Kromě technické přípravy probíhala od října do března také fyzická příprava na   lehkoatletickém stadionu v Tuhnicích a v tělocvičně Keram. školy. Fyzickou přípravu vedl p. Dvořák.

Příprava dospělých byla individuální pod dohledem trenérů klubu.

Kromě organizovaného tréninku byla celoročně připravovaná skupina dětí (baby a mini tenisu) trenéry M.Smažíkem a O.Zahrajem. V létě byl počet evidovaných dětí kategorie minitenis  a bejbytenis 33.  O prázdninách uspořádal klub tři tréninková soustředění pro začínající tenisty – děti do 10 let. Soustředění vedli trenéři O.Zahraj a M.Smažík.  Tyto kurzy byly přínosem pro výkonnost našich mladých v baby a mini tenisu. Z těchto skupin už některé děti splňují podmínky registrace pro příští sezonu. Jsou to: Adam Potužák, Filip Zapletal a Jakub Kůsa.

Start jednotlivých družstev v soutěžích zajišťovali převážně M.Blašín a O.Zahraj. Zvlášť je nutno poděkovat vedoucím družstev jmenovaných z řad hráčů (u dospělých) T.Psohlavcovi a A.Knopovi a z řad rodičů, především paní Rinkové a ostatním, kteří funkci kapitánů družstev zastávali. O družstva babytenisu se staraly  pí.  Schaferová  a pí. Högerová.

TR také přispěla k úspěšnému průběhu všech akcí klubu. V hale uspořádal náš klub tři turnaje, dva pro dorostence - oblastní přebor a turnaj kateg. „B“, kterých se zúčastnilo 54 dorostenců a jeden turnaj „C“ pro ml. žáky. V letní části sezony byla činnost TCG na úrovni předešlých let. Klub uspořádal „A“ turnaj  st. žáků a dva turnaje kat. „B“ pro ml. žáky a dorostenky,  oblastní přebor dorostenců  a babytenisu a dále  meziokresní přebor dospělých. Z turnajů kategorie „C“ se uskutečnil turnaj mužů, dorostenců a dále turnaje starších žáků a žákyň a ml. žákyň.. Akcí pořádaných našim klubem se zúčastnilo celkem 317 hráčů a hráček. Neuskutečnil se pouze „C“ turnaj žen pro malou účast přihlášených. I v tomto roce TCG uspořádal, na velmi dobré úrovni a to jak sportovní, tak i společenské již 16. ročník  Mezinárodní mistrovství ČR seniorů (ITF 1). Této akce,  která trvala týden, se zúčastnilo 180 hráčů a hráček (z toho 107 cizinců) z 26 států.

Z oblasti turnajů nereg. hráčů byl uspořádán turnaj deblových dvojic jako Memoriál F.Andrese.

Kromě uvedených akcí uspořádal náš klub také akce komerčního charakteru pro různé podniky a instituce.     

                                                                                                                                                                                           

Výsledky soutěže družstev v sezoně 2014

Do mistrovských soutěží družstev přihlásil náš klub v letošní sezoně tři družstva dospělých, dvě dorostu, dvě staršího žactva a dvě mladšího žactva. V kategorii neregistrovaných dětí pak dvě družstva v bejbytenise.

Sezona byla celkem úspěšná i když některá naše družstva byla postižena neobvyklou výší absence v ženských a dívčích částech týmů. Tento hendikep byl kompenzován dobrým výkonem mužů a chlapců. Nevedlo se  A družstvu st. žactva, tým nepodal očekávaný výkon a skončil na posledním místě tabulky a sestupuje. Nevedlo se ani B družstvu ml. žactva, kde dostali příležitost mladí začínající žáci, kteří svým výkonem na soutěž nestačili. Naopak postup si vybojovalo B družstvu st. žactva a postupuje do 2.třídy obl. přeboru. Ostatní družstva obstála a udržela si svá místa v příslušných soutěžích.

Absolutně nejúspěšnějším hráčem klubu byl Štěpán Rinko, který byl jasně nejlepší jak v týmu 2.ligy dospělých, tak i v A týmu dorostu.   

Dospělí „A“ družstvo – hrálo v 2.lize, skupině „A“ důstojnou roli a skončilo, stejně jako v sezoně 2013 na pěkném 4.místě. Velmi příjemným překvapením byl výkon Rinka, který svou nominaci do týmu přesvědčivě potvrdil. Posilou byl také hostující Michal Kozerovský. Základ družstva tvořili  L.Miškovský, O.Budík, Š.Rinko a D.Dudláková, které úspěšně doplnili  Kozerovský, J.Spousta, T.Psohlavec, D.Říčanová, D.Hájková a D.Kaljkovičová. Družstvo zvítězilo 4x a získalo 11 bodů při skore 33:26, což odpovídá 56%  úspěšnosti. Bodový zisk týmu zajistili z 91 % muži a D.Dudláková.  Družstvo vedl J.Kučera. 

Dospělí „B“ družstvo – hrálo v divizi a obsadilo 6.místo, které zajišťuje jeho účast i v příští ročníku divize. Tahouny týmu byli především T.Psohlavec a D.Potužák, kteří sami zajistili nadpoloviční počet vybojovaných bodů. Dalšími členy týmu byli Tocik, Patroch, Trnka a Mašek. Z děvčat uhrály po 1,5 bodu Říčanová a hostující Hájková. Za tým ještě nastoupily Štechová, Kaljkovičová a Grufíková. 39,3%  úspěšnosti, odpovídá skóre 24:37. Družstvo velmi dobře vedl T.Psohlavec.

Dospělí „C“ družstvo – hrálo v obl. přeboru 1.třídy. Tým v soutěži dvakrát zvítězil a dvakrát podlehl 4:5. To mu zajistilo 7.místo při zisku 9 bodů a skore 26:37 (úspěšnost 41%). Toto družstvo bylo nejvíc postiženo absencí žen. Bodový přínos ženské části družstva byl 4% (!).  Nejúspěšnějšími hráči družstva byli Daňo, Knop, Samec a Budno, kterým pomohli Tocik, Patroch a Dominik. V týmu se vystřídaly dorostenky Štechová, Kaljkovičová, Grufíková a Radostová. Družstvo vedl A.Knop.

Dorost „A“ družstvo – hrálo v soutěži ODR I.tř, bylo  konsolidované a zaváhalo jen s týmem Lokomtivy Plzeň (4:5). V soutěži obsadilo 3.místo a opíralo se především o výkon chlapců, kteří hráli s 92% úspěšností ! Družstvo získalo 12 bodů při skore 37:26 což odpovídá  58,5% úspěšnosti. Za pozornost stojí 100% úspěšnost ve dvouhře u Š.Rinka. Ale i ostatní členové družstva Patroch, Hereit, Tocik a Mašek ,hráli velmi dobře. Z děvčat na sebe upozornila   M.Strebkova. Družstvo doplnily Kaljkovičová, Štechová a Grufíková. Družstvo s přehledem vedla pí Rinková.

Dorost „B“ družstvo – hrálo v soutěži ODR II. a bylo složené z  mladých hráčů, kteří uhráli 5.místo, při skore 17:28 (37,7% úspěšnost). Jen v tomto týmu byla výkonnost děvčat  vyšší než u chlapců.  Družstvo se opíralo především o výkon děvčat Grufíkové, Strebkové a Dyedekové. Z chlapců je nutné pochválit výkon Tocika a Hájka. Družstvo doplnili Haak, Radostová, Havlíček, Sapoušková a Šejvl,

Starší žactvo „A“ družstvo – startovalo v OŽA I.tř. a umístilo se na posledním 8.místě, což znamená sestup do 2.třídy. Výkon tohoto družstva je zklamáním. I když vezmeme v úvahu zranění Ilieva, tak rozhodující byla slabší forma Havlíčka, Haaka a částečně i Novotného. Z děvčat dobře hrála Strebkova a Horská. Družstvo dosáhlo skore 15:48 – tedy jen 23% úspěšnost. Kromě již zmíněných hráčů si ještě zahráli Samek, Sapoušková, Kábrt, Sapoušek, Dyedeková a Stráská.

Starší žactvo „B“ družstvo – startovalo v OŽA III. Svou soutěž vyhrálo a vybojovalo si právo postupu do OŽA II.tř. Družstvo bylo vyrovnané. Úspěšnost  byla 59%. Tým uhral 9 bodů při skore 32:22. Nejlépe zahráli Sapoušek, Zahraj a Kábrt. Doplnili je Šejvl, Horská, Braunová, Jonák, Samek, Dyedeková, Uxa, Stráská, Hofmanová. Družstvo vedl p.Horský.

Mladší žactvo „A“ družstvo – hrálo v OŽM I.tř. a ve své skupině se umístilo na 5.místě seziskem 10 bodů, při skore 22:41. Tým dosáhl 35% úspěšnosti. I v tomto případě byli tahouny týmu chlapci, kteří družstvu přispěli 89%  vyhraných zápasů.. Dobře hráli Sapoušek, Novotný a Samek. Tento tým úspěšně duplnili Baryshev, Zahraj a Horská. O úspěch se ještě pokoušeli Sinjavskij, Fialová, Stráská, a Masárová.Družstvo vedl O.Zahraj.

Mladší žactvo „B“ družstvo – hrálo v OŽM II.tř. skupině B a umístilo se na posledním 6.místě. Úspěšnost družstva byla 8,5% a dosažené skore 4:41.  Tým byl složen ze začínajících mladých hráčů. Z chlapců bodoval Vevera a Dvořák, z děvčat Masárová a Peroutková. K zápasům ještě nastoupili Jonák, Sinjavskij, Uxa, Heger a Stráská.

Družstva TCG v kategorii neregistrovaných

Babytenis „A“ družstvo – hrálo ve skupině BABY KV-B a obsadilo ve své skupině šesté místo při zisku a skóre 3:27. Sestava týmu Krčková, Schaferová, Nevšímalová, Peťovská,, Talla, Pátková. Družstvo vedla pí Schaferová.

Babytenis „B“ družstvo – ve své skupině BABY KV-A obsadilo 4.místo a dosáhlo skore 9:15. Za družstvo  nastoupili Potužák, Zapletal, Kůsa, Högerová, Donthová. Družstvo vedla pí Z.Högerová.

 

Výsledky hráčů TCG Karlovy Vary v přebornických soutěžích jednotlivců  2014.

V přebornických soutěžích jednotlivců hrál náš klub důstojnou roli. V okresních přeborech jsme získali devět titulů. Unikly nám pouze tři tituly v kategorii st.žákyň a dorostenek.

V oblastních přeborech jsme byli úspěšní především v kategoriích dospělých a dorostu. Ve věkově nižších kategoriích máme jen několik hráčů a hráček, kteří svou výkonností obstojí v konkurenci hráčů naší oblasti. Věřme, že se nám podaří vychovat z trénovaných skupin dětí do deseti let zdatné hráče a tyto slabší kategorie úspěšně doplnit.

Náš klub se také podílel na úspěšném průběhu přeborů. Byl pořadatelem Mezokresního přeboru mužů a Oblastních přeborů dorostenců jak v hale, tak i na otevřených dvorcích.

Okresních přeborů se zúčastnilo 37 hráčů a hráček našeho klubu, kteří získali devět titulů přeborníka okresu. Přeborníky se stali :

Dvouhra muži:              Lukáš Miškovský
Dvouhra dorostenců:   Štěpán Rinko
Dvouhra st. žáků:        Petr Havlíček  
Dvouhra ml. žáků:       Robin Sapoušek
Dvouhra ml. žákyň:      Zuzana Horská
Čtyřhra mužů:               Lukáš Miškovský, David Potužák
Čtyřhra dorostenců:     Štěpán Rinko,  Martin Tocik
Čtyřhra st. žáků:          Šimon Samek, Petr Havlíček
Čtyřhra ml. žáků:         Robin Sapoušek, Adam Zahraj
 

Oblastních přeborů na otevřených dvorcích se zúčastnilo 21 hráčů TCG, kteří získali  jedenáct předních umístění.

1.místo -        Štěpán Rinko (čtyřhra dorostenců)
 
2.místo -        Štěpán Rinko (dvouhra mužů)
                        Dagmar Dudláková (dvouhra žen)
                        Dagmar Dudláková (čtyřhra žen)
                        Daniela Říčanová (čtyřhra žen)
                        Štěpán Rinko (čtyřhra mužů)
 
3.místo -        David Potužák (dvouhra mužů)
                        David Potužák (čtyřhra mužů)
                        Štěpán Rinko  (čtyřhra dorostenců)
                        Šimon Samek   (čtyřhra ml. žáků)
                        Zuzana Horská (čtyřhra ml. žákyň)
 

Na Mistrovství ČR se probojoval Rinko, který však pro zranění k zápasům nenastoupil.

V Oblastních halových přeborech, kterých se zúčastnilo 16 hráčů a hráček klubu, jsme získali jedenáct předních umístění.

1.místo -        Štěpán Rinko (dvouhra dorostenců)
                        Karel Luhan (čtyřhra mužů)
 
2.místo -        Karel Luhan (dvouhra mužů)
                        Adéla Štechová (čtyřhry dorostenek)
 
3.místo -        Ondřej Budík (dvouhra mužů)
                        Ondřej Budík (čtyřhra mužů)
                        Jan Mašek (čtyřhra dorostenců)
                        Adam Patroch (čtyřhra dorostenců)
                        Martin Hereit (čtyřhra dorostenců)
                        Jan Tocik (čtyřhra dorostenců)
                        Šimon Samek (čtyřhra mladších žáků)
 

Zápasová aktivita hráčů TCG byla ve vyšších věkových kategoriích dobrá. Velmi slabá byla v kategorii žactva – jak staršího tak i mladšího. Zde se prokázalo, že s tenisem to myslí vážně jenněkolik jednotlivců. Nejpilnější byli dorostenci a muži. Z mužů se Potužák zůčastnil 23 turnajů, Rinko 19 a Budík 18. V dorostu startoval Tocik  v 31 turnajích, Hereit v 27 a Patroch ve 14. Z žactva byly nejpilnější Horská 24 startů a Braunová 18. Celkově (při startu ve více věkových kategoriích) sehrál Rinko a Tocik 34 turnajů, Hereit 27, Horská 27 a Potužák 23. Ostatní měli méně než dvacet. Turnajů v rozmezí 10 až 19 se zúčastnili 4 hráči TCG, v rozmezí 5 až 9 to bylo 6 hráčů a dalších 8 sehrálo aspoň jeden turnaj..

Nejlepšími hráči klubu ve svých kategoriích byli vyhlášeni registrovaní hráči na základě umístění na CŽ pro rok 2014.

Muži                     - Ondřej Budík                        64 CŽ
Ženy                     - Dagmar Dudláková              81 CŽ
Dorostenci          - Štěpán Rinko                      29  CŽ
Dorostenky         - Adéla Štechová                  252 CŽ
Starší žáci           - Jan Novotný                       430 CŽ
Starší žákyně     - Mariya Strebkova                293CŽ
Mladší žáci         - Šimon Samek                      137CŽ
Mladší žákyně    - Zuzana Horská                      93CŽ
 

Za dobré výsledky v soutěžích družstev i jednotlivců v sezoně 2014, vyhodnotila TR jako nejúspěšnějšího hráče z řad mládeže  Štěpána Rinka a  Zuzanu Horskou, z řad dospělých Ondřeje Budíka a Dagmar Dudlákovou..

 

Závěr:

 I v sezoně 2014 byla příprava hráčů TCG rozdělena mezi vybrané členy klubu z řad mládeže v SpS a ostatní hráče slabší výkonnosti. Jejich trénink zajišťují smluvní trenéři klubu. Pokud bude zachován příspěvek ČTS na provoz SpS i v příštím roce, předpokládáme stejný model přípravy jako v roce 2014, pokud ne, budou muset členové střediska přispět na svoji přípravu stejně, jako ti, kteří v SpS nejsou. Nadále trvá velmi slabá výkonnost hráčů v kategorii žactva.

Bohužel hráči ročníku 2003 nedosáhli dobrých výsledků a z ročníku 2004 obstáli jen Sapoušek a Zahraj (bohužel jeden dává přednost hokeji a druhý značnou část sezony byl zraněný). Doufejme, že nově registrovaní (ročník 2005) uspějí.  Také  doufáme, že práce s dětmi zařazenými do SpS-baby přinese svoje ovoce v sezoně 2016 a 2017.

Milým překvapením je výkonnost našeho „A“ družstva (sestaveného z vlastních odchovanců) ve druhé lize i udržení „B“ týmu v divizi. Naopak zklamáním byl sestup „A“ družstva st. žactva do OŽA  2.tř. Předpokládáme, že vzhledem k nedostatku hráčů odpovídajícího výkonu nepřihlásíme do soutěže družstev „B“ týmy dorostu a staršího žactva.   Jinak s výkony i vystupováním dalších týmů byla naprostá spokojenost.

 

V Ostrově, říjen 2014.

 

                                                                                  Zpracoval : Mikuláš Blašín,

                                                                                                      Př. TR a metodik klubu  

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 

Partneři: